Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «БУНКЕР ЛІНІЇ АРПАДА», музей

«БУНКЕР ЛІНІЇ АРПАДА», музей

Україна, Закарпатська обл., Воловецький р-н, с. Верхня Грабівниця
Teл.: +38 (099) 555-07-07 - Іван (гід), +38 (099) 110-2009 – інфо, +38 (067) 71-43-304 - Олександр
ivsobran@gmail.com
www.arpad-line.com/index.php

БУНКЕР ЛІНІЇ АРПАДА

Лінія Арпада — наймогутніша оборонна лінія, що створювалася угорськими військами в Східних Карпатах. Будівництво її датується з жовтня 1939 — 1944 рр., вона простяглася майже на 600-700 км по Карпатському хребту. Лінія Арпада суцільно не будувалася, але складалася з окремих вузлів оборони, які перекривали через Карпати всі дороги, перевали, переходи. Крайні елементи в українських Карпатах: перевал Дукля на заході біля міста Дукля та Яблуницький перевал на сході біля міста Рахів. В українських Карпатах простягалася майже на 300 км. Крім того, ще майже на 400 км вона йшла по румунських Карпатах.

Завданням Угорської Королівської Армії було побудувати ефективну лінію оборони з мінімальними затратами і в найкоротші терміни. Лінія Арпада була названа на честь легендарного полководця кочових племен «угрів», які ще у 896 р. перейшли Карпати і саме з Арпадом завоювали Придунайську низовину, де й утворили пізніше угорську державу. А перейшли вони до Європи з Східної Азії: Хантимансійська низовина, Бурятія, Монголія, Казахстах – це й була рідна територія кочівників.

Оборону на Лінії Арпада у рамках Східно-Карпатської військової операції вела армійська група генерала Хейнріці в складі німецької 1-ї танкової армії та 13-ї піхотної дивізії 1-ї угорської армії, котрим протистояли війська Першого та Четвертого Українських фронтів.

Саме через українські Карпати наступом йшов Четвертий Український фронт командуючого генерала Івана Юхимовича Петрова. На оборонній лінії тільки в межах Четвертого Українського фронту було побудовано 99 опорних пунктів, 759 ДОТів (ДОТ - Долговременняя Огневая Точка), 394 ДЗОТи - землянки, 439 відкритих вогневих рубежів, 400 км траншей і стрілецьких окопів, 135 км протитанкових споруд.

Про бункер

Найбільший бункер в Україні з часів Другої світової війни зберігся на Закарпатті у с. Верхня Грабівниця. Унікальна історична пам'ятка України – майже один кілометр підземних тунелів, що збереглися.

Запрошуємо Вас відвідати військово-історичний комплекс «Бункер Лінії Арпада» - військовий об?єкт Угорської Королівської Армії (Magyar Honvedseg ) часів Другої світової війни.

Наші гори Карпати ховають багато таємниць. Одна з них – таємничі підземелля бункеру Лінії Арпада у Верхній Грабівниці – найпопулярнішого серед об’єктів військового туризму у Закарпатті. Це підземний військовий бункер, в якому були розташовані склади, шпиталь, казарма, контрольні виходи, вентиляційні шахти. Масштаби і якість виконаних робіт у ньому вражають, а ось точне призначення самого об'єкта залишається загадкою. Світло на цей унікальний комплекс могли б пролити секретні документи, які можливо, досі зберігаються в московських чи будапештських архівах під грифом «Цілком таємно».

Бункер вражає будь-якого відвідувача, який побуває усередині приміщення: підземний тунель з відгалуженнями, пролягає на 30-50 метрів під землею (1 метр бетону – товщина стін бункеру і десятки метрів гірської породи) здатний витримати будь-яку атаку з повітря. За думками деяких експертів, цей об'єкт має довжину 1500 метрів. Хоча є також версії про те, що, можливо, тягнувся він і на 15 км, а з?єднаний підземними ходами з об?єктами Лінії Арпада в урочищі Майдан (траса Київ-Чоп), горою Косяк (з якої гарна видимість села) та на перевалі Уклин (це, можливо, був вихід з тилу).

Історія його будівництва сягає тих самих часів, що й будівництво оборонної Лінії Арпада: ще з жовтня 1939 по 1944 рр. Майже п'ять років. Будувався в цілковитій секретності. Звичайно, місцеві жителі не брали участі у будівництві його зсередини. Всі основні роботи з виривання шахтарським методом гірської породи та заливання стін бункеру бетоном проводили тисячі солдат робочих штраф-батальйонів угорської і румунської армії. Тисячі військовополонених працювали у дробілках, каменоломнях, кар'єрах. Місцевих, хто мав кінні повозки чи воли, змушували найматися на працю для привозу будівельних матеріалів до бункера. Мільйони витрачених коштів...

Але насправді бункер свого військового призначення мав не більше, ніж два тижні. Радянській Армії два тижні було необхідно, щоб його завоювати, і 16 жовтня 1944 р. бункер здав свою оборону. По закінченню Другої світової війни за наказом Сталіна війська НКВД всі об'єкти Лінії Арпада, знищили.

У 1945 році Бункер Лінії Арпада був законсервований: всі його входи і виходи підірвали. Понад 20 років він був законсервований, лише у 1968 р. його розконсервував Мукачівський прикордонний загін Радянської Армії, після чого це було їхнім запасним командним пунктом - ЗКП.

До 1994 р. цей об'єкт охороняли й оберігали саме ці прикордонники. Але у 94-му році Міністерство Оборони України віддали повністю на баланс місцевої селищної ради.
За часів 90-х та 2000-х років його було повність знищено вандалами, які заради власної наживи повирізали та повикрадали з нього всі металоконструкції: кабелі, труби, ліжка, унітази умивальники, душові, броньовані двері тощо.

Передостання функція бункера – сміттєзвалище, так місцеві жителі використали приміщення даного об'єкту.

2012 р. — це був рік відродження об'єкту. Завдяки ініціативі молодих підприємців його було взято в оренду від сільської ради, після чого хлопці його очистили, реставрували, відновили, облагородили.

Ось так зі сміттєзвалища з’явився на Закарпатті один із найцікавіших туристичних об'єктів – Бункер Лінії Арпада.

Зараз збережено понад 800 м протяжності всіх тунелів бункера. І хоча це, звичайно, не всі масштаби бункера, які були в Другій світовій війні, але все одно в Україні він є найбільшим підземним бункером, збереженим з того часу, і є одним із найбільших, що збереглися у Східній Європі. Доступний для відвідувачів, завдовжки 500 метрів.

На сьогодні ми пропонуємо Вам екскурсію, під час якої Ви дізнаєтесь про військові операції, будівництво оборонних споруд у Карпатах, призначення приміщень, систему життєзабезпечення об?єкту.

Якщо Вам ще не довелося побувати у бункері Лінії Арпада, обов'язково приїжджайте у Верхню Грабівницю, відвідайте унікальний військово-історичний комплекс «Бункер Лінії Арпада».

Українська ділянка оборонної Лінії Арпада

Ужоцький перевал Лінії Арпада

Перед Ужоцьким перевалом було створено потужний вузол оборони, який перекривав всі дороги на місто Ужгород. На схилах гір було вирито багато окопів, які підсилено 30 ДОТами і 60 ДЗОТами.

Верецький укріпрайон ? Мукачівський напрямок

Одним із найбільш могутніших укріплень вважався мукачівський напрямок. Укріплення складалися з двох потужних вузлів оборони польового типу на перевалах і шести вузлів довгострокової оборони котрі «закривали» долину річки Латориця. Традиційні багаторядні протитанкові надовби, мінні поля, лісові завали. 37 ДЗОТів і 95 ДОТів. Саме в цьому напрямку у селі Верхня Грабівниця знаходиться зараз найбільший бункер в Україні, збережений з Другої світової війни – Бункер Лінії Арпада.

Хустський напрямок Лінії Арпада

На хустському напрямку, до котрого відноситься укріпрайон на околиці села Синевир, було розміщено 5 вузлів оборони за перевалами, і вузлом оборони польового типу на державному кордоні. «Закривалися» долини річок Теребля і Ріка. Від села Майдан до перевалу вся долина була перекрита одинадцятьма рядами протитанкових надовбів, 40 ДОТами і 15 ДЗОТами.

Керешмезький напрямок, або Рахівський напрямок

В Керешмезі (стара назва селища Ясіня) на площі в декілька десятків квадратних кілометрів розмістилося 50 ДОТів, велика кількість одномісних бетонних стрілецьких позицій, протитанкових надовбів, дротяних загороджень.

Радянські війська змогли оволодіти цим укріпленим районом 28 вересня 1944 року в ході Східно-Карпатської військової операції, скориставшись обхідним маневром через Свидовецький хребет. Оборонці, втративши до двох третин особового складу, були змушені відступити з займаних позицій.

Угорська армія затримала наступ Четвертого Українського фронту майже на півтора місяця. Якщо 5 вересня почалися масштабні події Східно-Карпатської операції, то вже 28 жовтня вся територія Закарпаття була у складі Радянського союзу.

Відпочинок

Крім історично-пізнавальної екскурсії по бункеру ми пропонуємо Вам тихий відпочинок в одному з найкращих місць Карпат, у селі Верхня Грабівниця. Сама аура біля бункеру є незвичайною – тиша, спокій, затишок... Деяких туристів приваблює саме це. Серед відвідувачів Бункера є багато таких, хто повертається до цієї місцевості лише для того, щоб насолодитися чашечкою файної італійської кави, карпатського чаю або чаркою бехіровки, чи хорошого закарпатського вина.

На території біля входу в бункер працює кафе, яке розміщене у шикарній дерев'яній альтанці. А повз неї протікає невеличке гірське джерело, яке своїм дзюрчанням робить ще більш затишну ауру відпочинку.

До нас часто навідуються групи, які їдуть якомога далі від цивілізації відсвяткувати день народження, свята, корпоративи.

На мангалі у нас можна приготувати різні мангальні страви – шашлик, стейк, курячі стегна, рибу, бограч, картоплю печену…

На гарно облаштованій території біля бункера розміщена виставка одного скульптора різьби по дереву, яка теж дуже приваблює відвідувачів до нас.

Екскурсії

Військово-історичний комплекс «Бункер Лінії Арпада» пропонує Вам цікаву пізнавальну екскурсію, під час якої ви дізнаєтесь дещо про історію Закарпаття, про воєнні події часів Другої світової війни та військові операції, які саме відбувалися у Карпатах, про будівництво оборонних споруд Лінії Арпада, і зокрема саме цього об'єкту, призначення приміщень, систему життєзабезпечення об?єкту та ін.

Звичайна екскурсія у Бункері Лінії Арпада:

Вартість вхідного квитка:
• дорослі – 50 грн/особа
• діти до 6 років – безкоштовно
• групи школярів – 20 грн/особа
• студенти – 30 грн/особа

Послуги екскурсовода для групи від 7 осіб – безкоштовні. Окремі індивідуальні екскурсії обслуговуються екскурсоводом за бажанням відвідувачів.

Послуга екскурсовода для індивідуальних екскурсій оплачується додатково за домовленістю з самим екскурсоводом.

Тривалість екскурсії — 40-60 хв.

Для любителів екстриму: «Бункер у темряві»

Як почувалися люди, що перебували в бункері, коли зникало освітлення? Для тих, хто хоче це відчути, проводиться спеціальна екскурсія під назвою «Бункер у темряві». На цю годинну екскурсію треба взяти з собою ліхтарик. А в темряві бункер для декого навіть і цікавіший, тому що саме під освітленням ліхтариків видно кожну деталь бункеру, кожну його тріщинку.

Розповідь екскурсовода йде частково – без світла. Це створює у відвідувачів відчуття автентичної обстановки часів війни. Таке «занурення» в минуле справляє велике враження і вимагає від відвідувача, як мінімум, відсутності страху темряви.

Екскурсія + дегустація кращих вин Закарпаття

Військово-історичний комплекс «Бункер Лінії Арпада», пропонує свої послуги по організації дегустації та придбання кращих закарпатських вин виробництва АПТП «БОБОВИЩЕ». Здебільшого дегустації проводяться в середині об'єкту у дегустаційній залі бункера.

Тривалість дегустації – до 50-ти хв. Пропонується 8-10 сортів вина.
• Вартість дегустації – 10 грн/особа
• Екскурсія + дегустація – 150 грн/особа

Асортимент вин на дегустації:

Совіньйон (біле сухе), Леанка (біле сухе), Шардоне (біле сухе), Тамянка (біле напівсолодке), Мускатне (біле напівсолодке), Сонце в бокалі (біле десертне), Трамінер рожевий (біле десертне), Сапераві (червоне сухе), Бастардо (червоне сухе), Каберне (червоне сухе), Старовинний Замок (червоне сухе), Ізабелла Закарпатська (червоне столове), Мускатне (червоне напівсолодке), Кагор (червоне десертне), Суниця, Малина, Смородина - червоні десертні.

Ціни станом на 15.06.2017 р.

ЕКСКУРСІЇ ПРОВОДЯТЬСЯ ЩОДНЯ:
листопад – лютий
- з 10.30 год. до 17.00 год.
березень – жовтень
- з 10.00 год. до 18.00 год.

Бункер «Лінії Арпада»
Україна, Закарпатська обл., Воловецький р-н,
с. Верхня Грабівниця
Teл.: +38 (099) 555-07-07 - Іван (гід),
+38 (099) 110-2009 – інфо,
+38 (067) 71-43-304 - Олександр (шеф)
ivsobran@gmail.com
www.arpad-line.com/index.php