Новые тур. обьекты

VYSHEGRAD, замок-готель

07301, Україна, Київська обл., м. Вишгород, вул. Спаська, 25

«ДУБРАВУШКА CLUB», загородный комплекс

08505, Украина, Киевская обл., г. Фастов, ул. Челюскинцев, 98

«HOTEL SUN RESORT»

Украина, Запорожская обл., г. Бердянск, ул. Макарова, 7М

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ», музей

«КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ», музей

Україна, Сумська обл., м. Тростянець, вул. Миру, 16а (палац Голіцина, за фортецею Круглий Двір)
Тел.: (05458) 5-19-70, (050) 274-35-61, (050) 770-07-71
KDK_Trostyanetc@ukr.net
www.facebook.com/kdk.trostyanec

МУЗЕЙ «КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ» 

Музей засновано Тростянецькою міською радою Сумської області та відкрито 24 серпня 2007 року. Він знаходиться у підпорядкуванні КЗ Культурно-дозвіллєвого комплексу «Тростянецький». Кількість залів – 4. Кількість картин у залах – 97, кількість великих портретів у повний зріст – 4.

Мета та завдання Музею: Популяризація історичного минулого рідного краю, активізація пізнавальної активності відвідувачів при презентації архітектурного ансамблю палацу та інших споруд середини  ХVІІІ ст., створення позитивного іміджу міста Тростянець.

ВИТЯГ З ЕКСКУРСІЇ ПО ПАЛАЦУ ГОЛІЦИНА:

Ви знаходитесь у головному маєтку Л.Кеніга та Голіцина. Це типове дворянське гніздо родового маєтку середини ХVІІІ ст. Перед Вами портрет Тимофія Васильовича Надаржинського. Він був духівником та наставником царя Петра І, супроводжував його в усіх військових походах та чисельних поїздках. За вірну службу цар у 1720 р. подарував Надаржинському землі Тростянеччини. Сам Тимофій переїхав у Тростянець у 1727 році, прожив тут 2 роки і після смерті одного із синів у 1729 році подався до Охтирського Троїцького монастиря (до речі, побудований за його кошти), де він прийняв схиму під ім'ям Товія і  невдовзі там і помер.

В монастирі зберігся портрет отця Тимофія, на якому той зображений перед розп'яттям Спасителя на весь зріст у рясі. Над ним – всевидяще око Господнє, із двох боків – державні герби, а по боках і знизу – символічні зображення висловів із Псалтиря. На портреті Тимофій Васильович виписаний величним старцем із виразними карими очима, голова майже лиса, невелика борода. Портрет  скопійований сучасним художником Кишинюком у 2007 році з цього портрета.

Сини Тимофія Йосип та Філіп Надаржинські в 1749 році побудували фортецю Круглий двір. Вона призначалася для захисту від наступів кримських татар та місцевих повстань. Але жодного разу не використовувалась за прямим призначенням. У 1750 році була побудована та освячена Благовіщенська церква (народна назва  Біла церква), котра будувалась 6 років. Та в 1762 році було побудовано  одноповерховий палац. За легендою маєток з’єднувався підземним ходом з фортецею та церквою.

Другим власником маєтку стає князь Василь Голіцин-Рябчик, дійсний статський радник, камергер, Харківський повітовий предводитель дворянства. Роду Голіциних маєток дістався в якості приданого: Голіцин одружився на Софії Надаржинській-Корсаковій, праправнучці Надаржинського. Він добудував два флігелі, в яких зараз знаходиться краєзнавчий музей та експозиція «Музей шоколаду». За родоводом: син духівника Тимофія Надаржинського Філіп успадкував Тростянець и передав його своєму сину майору Тимофію Пилиповичу Надаржинському. Потім маєток успадкувала його донька Олександра Тимофіївна Надаржинська, яка вийшла заміж за Олексія Корсакова, губернського предводителя, померлого  в 40 років. Молодою  померла від туберкульозу і її донька Варвара, а от друга донька, Софія Олексіївна Корсакова (1808-1858) успадкувала все родинне майно. Їй дістались не лише Тростянецький маєток і великі земельні угіддя на Слобожанщині, але й відомий «Дім Корсакових» в Петербурзі, в приміщенні якого зараз знаходиться Театр «Ленради».

Василь Голіцин почав використовувати Круглий Двір як театр на кшталт  Римського Колізею, де виступали актори-кріпаки та вправні вершники-козаки у циркових виставах. Будівля Круглого Двору в ті часи використовувалася для різних господарських потреб (зокрема, як стайні), проведення театральних і циркових вистав, тут розміщувалися житлові приміщення для «танцюристок кріпацького балету» та обслуги господарів маєтку.

У Софії і Василя було два сини: Віктор і Олексій. В Тростянці проживав меншенький Олексій. Під час навчання в училищі права Олексій потоваришував з Петром Чайковським, який факультативно навчався в  консерваторії, але і після закінчення навчання продовжував листуватися з Олексієм. Після смерті батька у 1863 р. юний князь засумував і запросив до себе тоді ще нікому невідомого П.І. Чайковського.  Так, у 1864 році свої канікули, а це три літних місяці, провів у Тростянці Чайковський. Натхнений природою і красою Тростянеччини він створив твір – увертюру до драми Островського «Гроза».

Увертюра «Гроза» стала першим програмно-симфонічним твором Чайковського і першою музикою на сюжет А. Н. Островського. «Гроза» відноситься до часу його занять в Петербурзькій консерваторії в класі А.Г. Рубінштейна. На літо 1864 р. Чайковський отримав завдання від свого вчителя А.Г. Рубінштейна написати оркестрову п'єсу у формі оперної увертюри і як сюжет вибрав драму «Гроза» А.Н.Островського, яку він читав і бачив на сцені.

В 1984 році в міському парку ім. Чайковського відкрито єдиний пам’ятник корифею класичної музики у світі такого плану – на повний зріст – пам’ятник митцеві, щорічно навесні тут проходять музичні свята, присвячені великому російському композитору, на яких виступають професійні майстри мистецтв України та самодіяльні колективи.

В.П.Голіцин був великим шанувальником пишних балів і любительських спектаклів, був схильний до багатьох пристрастей, велике ім'я свого роду підтримував великою розкішшю, і за двадцять п'ять років подружнього життя успішно розтратив багатий спадок дружини. Їх сини, молоді князі Олексій та Віктор Голіцини, були змушені пустити все майно з молотка, включаючи і Тростянецький маєток.

У 1868—1874 роках маєтком заволодів петербурзький купець першої гільдії Андрій Альбертович Марк.

У 1874 році до Тростянеччини приїздить Леопольд Кеніг, який скупив акції у Марка і став повновладним власником Тростянця. Леопольд Кеніг унікальна людина. Кеніг був петербурзьким німцем – предки його були родом з Німеччини, а сам він народився у 1821 році в Петербурзі. Він пройшов шлях від простого робітника до мільйонера. Він скуповував збанкрутілі цукрові заводи, переоснащував їх та перепродував у 10-20 разів дорожче. У Тростянці він побудував рафінадний завод, у якому зараз знаходиться відома шоколадна фабрика «Крафт Фудз Україна». Також він створив індустріальну інфраструктуру міста. Це – паркетна фабрика, винокурний завод і фабрика з виробництва в'язального паперу. Кеніг отримує дозвіл губернатора на встановлення в своєму маєтку електрики, збудував дизельну електростанцію. Саме за його клопотання через деякий час залізниця проходить через місто — саме так виникає досі існуюча станція Смородино. У 1881 році в маєтку з'являється власна телефонна станція, ще через три роки — починає працювати нова лікарня, спиртовий завод, машинобудівний завод (механічні майстерні), вальцьовий млин.

Ставши власником маєтку, Кеніг перебудовує перший поверх та будує другий. Зверніть увагу на ці чудові сходи, які виготовлені з якісного дубу та  без жодного цвяха. З цієї деревини виготовлені двері та балки, які тримають 2 поверх та дах маєтку. Чи бажаєте відвідати 2 поверх? Якщо так, то ходімо. Зверніть увагу сходам більше 100 років, після революції все майно перейшло до державної власності, а нащадки  Кеніга емігрувала до Німеччини.

Держава створила в маєтку дитячий садочок і більше 20 років по цих сходах бігали малесенькі ніжки діточок. Зверніть увагу, маєток оснащений як всередині так і зовні барельєфами, що символізують добробут та плодючість господарів.

Пам’ятник Л.Е.Кенiгу в нашому місті урочисто відкритий 5 вересня 2010 року напроти прохідної шоколадної фабрики «Krafr Foods Ukraine».

Ліворуч від мене лоджія, яка відкриває панораму господарського двору, а праворуч балкон з панорамою на сучасну Алею закоханих.

З балкону відкривається чудовий краєвид на Алею закоханих, яка побудована у 2006 році. Зверніть увагу на дерев’яні скульптури, вони ніби символізують життя жінки. Дубу 350 років, він позитивно енергетичний і, якщо його обійняти та загадати бажання, воно обов’язково здійсниться.

А тепер перейдемо на І поверх.
Запрошую вас до центральної зали. В цій залі відбувалися бали і різні свята. Через ці двері заходили лише господарі, а гостей запрошували через парадні двері, які за моєю спиною. Уявіть собі ХVІІІ століття, гостей у красивому одязі, дами у вишуканих сукнях та кавалери у військовому вбранні.

Ви бачите старовинні кімнати в античному стилі. Ліворуч і праворуч – грецькі портики, які підтримують прекрасні сульфіди. Це міфічні істоти з обличчям жінки та тулубом птаха. На голові корона у вигляді коринфської колони. Це обереги проти злих сил і привидів. Тому тут дуже позитивна енергетика. А всі привиди у підвальних приміщеннях, де ми згодом продовжимо екскурсію і побачимо чудові зразки середньовічної зброї, ковальські, гончарні та ткацькі ремісницькі верстати.

Ліворуч знаходиться зала, в якій раніше знаходились музиканти, вони грали «Польки», «Мазурки» та іншу музику для балу. Нині тут знаходиться малий білий рояль на вісім октав, який зроблений у Німеччині. Його придбали за сприянням шоколадної фабрики два роки тому. Нині в палаці щомісяця відбуваються вечори класичної музики і на цьому роялі грають відомі сучасні музиканти. Частим гостем нашого міста є лауреат міжнародних конкурсів професор Кельнського університету Олег Полянський, з яким приїздили  відомі всьому світові скрипалі з Польщі, Японії, Німеччини, Австрії.

Зверніть увагу на те, що в нашому палаці розташована картинна галерея. Це – результат міжнародних пленерів  художників, які відбуваються в нашому місті з 2006 року. Пленер – це з’їзд художників, на якому вони обмінюються досвідом і показують свою майстерність. Тут побували художники з різних країн: України, Росії, Білорусі, Польщі, Придністров’я. На закритті пленеру відбувається виставка картин, а дві з них за нашим вибором, а це найкращі, митці дарують нашому музею. Більшість картин пейзажного спрямування, писані в основному олійними фарбами, іноді аквареллю, є малюнки пемзою (крейдою). Вони в запасниках. Зверніть увагу на оригінальний стиль писання картин. Це дрібна графіка, мазки та ін. Всі картини відображають краєвиди Тростянця, Тростянецького району, парку «Нескучне». Пропоную вашій увазі картини художників з Харкова Олександра Дубровського, з Ромнів Сергія Півторак, з Сум Івана Гапоченка, з Кракова Володимира Сича, Валерія Непомнящего з Чугуєва та ін.

У цій залі (4) проходили банкети та фуршети. Зверніть увагу на картину, на якій зображено Вознесенську церкву (народна назва Червона), вона побудована в 1913 році, архітектор Олексій Бекетов. У вересні 2010 року було проведено підсвічення церкви,  в нічний час вона сяє яскравими кольорами.

Традиційні заходи музею у 2013 році:
- 18-19 травня – Всеукраїнський фестиваль класичної музики до Дня народження П.І.Чайковського «Чайковський FEST».
- 15-16 червня – Міжнародний  фестиваль історичної реконструкції «Стара фортеця. Подорож крізь століття».
- 26-27 липня (Остання п’ятниця та субота  липня) – Всеукраїнський рок-фестиваль «Схід-рок».
- 17 серпня Всеукраїнський сільський фестиваль «Боромля». (До Дня незалежності України).
- 7 вересня (У День відкритих дверей - перша субота  вересня), коли традиційно відзначаємо День міста.

МУЗЕЙ «КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ»
Україна, Сумська обл.,
м. Тростянець, вул. Миру, 16а
(палац Голіцина, за фортецею Круглий Двір)
Тел. для замовлення екскурсій:
(05458) 5-19-70,
(050) 274-35-61,
(050) 770-07-71
KDK_Trostyanetc@ukr.net
www.facebook.com/kdk.trostyanec

Дні роботи музею: Щодня.
Час роботи музею:
з 9-00 до 16-00.
Вартість квитків до музею: для дорослого – 8 грн.; для дитини, пенсіонера, студента – 4 грн. Інформація станом на 14.05.2013.
Мови  проведення екскурсій: українська, російська, польська, німецька, англійська.
Тематика екскурсій: «Архітектурні особливості панської садиби», «Картинна галерея».

Як доїхати до Палацу: По залізниці до ст. Смородино, а потім будь-якою міською маршруткою до фортеці Круглий Двір (дві зупинки).
Автобусом по трасі Харків-Суми до зупинки «Ресторан Ювілейний», від якого пройти 250 м до фортеці Круглий Двір. Або від автобусної зупинки будь-якою міською маршруткою до фортеці Круглий Двір (дві зупинки).