Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ КЛАССИКА ЕВРЕЙСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА

МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ КЛАССИКА ЕВРЕЙСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА

08400, Украина, Киевская обл., г. Переяслав-Хмельницкий, ул. Летописная, 2
Тел.: (04467) 5-29-36, (04467) 5-53-28

МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ КЛАСИКА ЕВРЕЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА 

 Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Музей Шолом-Алейхему

Соломон Наумович Рабинович
Шолом-Алейхем (Рабинович Солом Наумович) – український єврейський письменник. Писав переважно мовою їдиш, пізніше твори письменника перекладали російською та англійською. Критики називають його єврейським Марком Твеном через подібність стилів та любов до дитячої літератури. Пізніше, при зустрічі, Марк Твен зазначив, що вважає себе американським Шолом-Алейхемом.
Майбутній письменник народився у місті Переяслав під Києвом у родині дрібного крамаря. У віці 15 років натхненний Робінзоном Крузом, Солом Наумович написав свою особисту, єврейську версію оповідання і вирішив стати письменником. Пізніше взяв псевдонім Шолом-Алейхем, тобто Мир Вам. З 1883 року пише практично виключно на їдиш. А після того як отримав спадок від тестя, почав видавати альманах «Die Yiddishe Folksbibliotek» чи «Єврейська народна література», допомагає молодім авторам, але згодом банкрутує.
Після 1891 року письменник мешкає в Одесі. Після погромів в 1905 втікає зі сім’єю до Швейцарії, потім до Німеччини. В 1914 перебирається в Нью-Йорк, де прожив останні роки свого життя. Солом-Алейхем похований в Америці на кладовищі в Квінсе.

Музей Шолом-Алейхему
Мешканці Переяслава завжди любили і шанували творчість свого земляка Соломона Наумовича Рабиновича. У вересні 1978 року, на честь 120-річчя з дня народження письменника, на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відкритий перший музей видатного єврейського письменника Шолом-Алейхема, а пізніше в 1984 році перед будинком встановлено пам'ятник видатному єврейському класику роботи відомого московського скульптора А. Альтшулера.
Сьогодні сотні людей нашої країни та із-за кордону приїздять до музею аби краще познайомитись з життям і діяльністю Шолом-Алейхема, вшанувати пам’ять великого письменника.

Музей Шолом-Алейхему  Музей Шолом-Алейхему

Експозиція музею
В експозиції музею показано життєвий і творчий шлях письменника від закінчення повітового училища до останніх років життя.
В Музеї відтворено вітальню, вестибуль, робочий кабінет батьківського дому. Окремий розділ музею присвячений Шолом-Алейхему – драматургу. Експозиція музею знайомить з його драматичними творами (за життя він написав понад 20 п’єс), які відіграли велику роль у становленні єврейського театру. Заслужений діяч культури УРСР Плаксій передав для музею ескізи костюмів до п’єси «Мандрівні зірки». Експонується фото М. Крушельницького в п’єсі «зачарований кравець», поряд на фото – Міхоелс в ролі Менахем-Мендла, а також афіші п’єс, які ставилися в театрах Києва, Одеси, Москви, Ізраїлю. У експозиції – види Переяслава того часу, повна збірка творів Шолом-Алейхема, театральні афіші...
Музей Шолом-АлейхемуУ вестибулі Музею – портрет письменника роботи художника Євгена Вассермана. Праворуч – кімната, де відтворено інтер’єр будинку батьків письменника, дерев’яне ліжко, стіл, комод, шафа, сервант, які стояли в будинку Рабиновичів. В правому кутку дзеркало з Київського будинку, де в 1905 році жив Шолом-Алейхем з сім’єю. Стіл, накритий барвистою скатертиною, та посуд передають атмосферу побуту ХІХ ст.
На столику представлені предмети єврейського культу: талес, філін, ярмолка та кіпа, на стільці – верхній чоловічий одяг, сюртук. На стіні біля вікна – фото письменника у 18-річному віці, далі – малюнок художника Ю. Хіміча «Будинок Нахума Рабиновича в Переяславі». На одвірках – мезуза, в яку вкладали пергамент із текстом із Тори.
В кімнаті прямо відтворено робочий кабінет батька Шолом-Алейхема, в якому любив засиджуватися малий Шолом. В кабінеті стіл, етажерка, крісло з батькового будинку. На столі письмове приладдя, фотокопії рукописів, пенсне, чорнильний прибор, книги, єврейські журнали «Восход», «Русский єврей», кінця XIX – початку XX століття. На етажерці стоять твори Достоєвського, Толстого, єврейська література. Саме в кабінеті батька 14-річний Шолом написав свої перші твори «Донька Сіона», «Єврейський Робінзон Крузо» та склав «Словничок прокльонів та лайок мачухи», який згодом назве своїм першим літературним шедевром. Справа портрет Шолома Рабиновича художника В. Василенка.
В кімнаті ліворуч – розповідь про життєвий та творчий шлях письменника. До експозиції включено фотографії та тарілки з видами Переяслава середини ХІХ століття, на малюнку художника Ю. Хіміча – батьківський будинок письменника. Роботи художника М. Горшмана «Плітки», «Перед вінцем», «Базар», «На вулиці містечка» передають атмосферу тогочасного Переяслава.
З 18 років Шолом працює домашнім викладачем, переїжджаючи з одного міста до іншого, доки не влаштувався домашнім учителем Ольги Лоєвої, доньки багатого земельного орендаря. В 1883 році закохані, мимо волі батьків Ольги, одружилися. Зліва фото дружини Ольги, з якою він прожив щасливо протягом всього подружнього життя. В експозиції оповідання «Ножик», яке по праву вважається шедевром Шолом-Алейхемовської творчості.
Дев’яності роки стали для Шолом-Алейхема роками нового творчого піднесення. В експозиції картина «На світанку» художника Кержнера, книга «Лихі пригоди Менахема-Мендла», яку він розпочав писати ще в 1892 році в Одесі. На стінах ілюстрації художника З. Толкачова до найвидатнішого твору Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар», над яким він працював 20 років (1894-1914 рр.). На малюнку художника С. Грузбуна Шолом-Алейхем з М. Горьким. В 1904 році вони зустрілися в Петербурзі, до цього тільки листувалися. За листування з російськими письменниками на Шолом-Алейхема в Київський охранці 23 жовтня 1904 року було заведено спеціальну справу. В експозиції є копія донесення на письменника.
Останні роки життя – останні роки напруженої праці. Письменник ніби відчував, що йому небагато залишилось. Він напружено працює над романом «З ярмарки», який так і не встиг закінчити. Роман «З ярмарки» повністю присвячений переяславському періоду життя письменника.
13 травня 1916 р. Шолом-Алейхем помер. Його тіло знайшло спокій в Нью-Йоркській землі. На любов, яку повною мірою віддав письменник народові бідному, знедоленому відповів народ безсмертною вічною любов’ю. На десятки мов народів світу перекладено його твори. В експозиції 3-х, 4-х, 6-томні видання та 26-томне Варшавське видання творів Шолом-Алейхема.

Меморіальний музей класика єврейської літератури Шолом-Алейхема
08400, Україна, Київська обл., м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2
тел.: (04467) 5-29-36, (04467) 5-53-28

Продаж квитків:
екскурсійне бюро НІЕЗ «Переяслав»
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди, 54
(центр міста)
Тел. (04467) 5-56-41

Графік роботи музею:
щоденно з 10.00 до 17.00, вівторок та середа – вихідні.

Можливе замовлення екскурсії по тел.: (04467) 5-29-36
Вартість екскурсії:
- для дорослого – 5 грн.;
- для дітей – 3 грн.