Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «МУЗЕЙ ЗАПОВІТУ ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА»

«МУЗЕЙ ЗАПОВІТУ ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА»

08400, Украина, Киевская обл., г. Переяслав-Хмельницкий, ул. Шевченко, 8
Тел.: (04567) 5-41-03, (04567) 5-42-03

МУЗЕЙ ЗАПОВІТУ ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА 

 Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка

Колишній будинок лікаря Андрія Йосиповича Козачковського, товариша Тараса Григоровича Шевченка, побудований в 1820 році, нині належить до реєстру пам`яток історії та архітектури України. Саме тут в ніч з 24 на 25 грудня 1845 року поет написав свій «Заповіт», який згодом став відомий на весь світ. Сьогодні це місце – Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка.

Вперше Шевченко приїздить до Переяслава в серпні 1845 року за завданням Київської Археографічної комісії замалювати й описати пам'ятники старовини. Він зупиняється в будинку свого давнього друга Андрія Козачковського. У Переяславі Шевченко ходить на ярмарки, слухає пісні кобзарів та лірників, спілкується з людьми, читає їм вірші, малює. Першим малюнком, який зробив Тарас Григорович був знаковий – ансамбль Вознесенського собору, який звів знаменитий Іван Мазепа. Потім «Покровська церква», «Михайлівська церква» – архітектурні перлини Переяславщини. Всі ці роботи з часом переїхали до музею і прикрашають «кімнату Шевченка», де відпочивав сам поет і художник. Разом з Козачковським він виїздив до мальовничого села Андруші. З часу до нас дійшли кілька малюнків – «Андруші» та «Верби в Андрушах», «В'юнищі».
Вдруге Тарас Григорович приїздить до Переяслава в кінці жовтня 1845 року. Творча продуктивність великого поета в цей період просто вражає. 3-під пера за короткий час вийшли такі шедеври: «Наймичка», «Кавказ», присвята до поеми «Єретик», «І мертвим, і живим», «Холодний яр», «Давидові псалми», «Маленькій Мар'яні», «Минають дні, минають ночі», «Три літа», і, знаменитий і безсмертний, – «Заповіт».
Поезія «Переяславської осені» стала основним доказом для царської охранки у звинуваченні поета в антидержавній спрямованості його творів. Без суду Кобзаря заслано в далекі Оренбурзькі степи солдатом. Після повернення із заслання Шевченко два рази приїздить до Переяслава. На правому березі Дніпра Шевченко шукав собі містечко, щоб купити клаптик рідної землі, поставити хатку й дожити вік на рідній Україні. Але всемогутні царські чиновники не дали виконати цей задум – Шевченка виселили до Петербурга під пильне око жандармерії.
В народі існує переказ, що Шевченко разом з Козачковським на ознаку дружби посадили в одну ямку дві акації. Вони виросли, їхні стовбури переплелися, і вони протягом багатьох десятиріч надавали особливої привабливості садибі Козачковського.

Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка
Музей складається з 12 залів. Перші чотири вводять відвідувача Музею до «Переяслава історичного» – в добу звитяжних лицарів, сміливих козацьких походів, боротьби із запеклими ворогами. Ще чотири зали експозиції – меморіальні кімнати: вітальня, кімната для гостей, в якій жив Тарас Шевченко, бібліотека та кабінет лікаря Андрія Козачковського, де відтворено інтер`єри кімнат першої половини ХІХ століття, що допомагає передати дух тієї епохи. Три зали – літературно-художні: «Петербурзький Переяслав», «Т. Шевченко і Переяславщина», «Заповіт» Т. Шевченка» – розповідають про знайомство Т. Шевченка з багатьма переяславцями та особисто господарем цього будинку А. Козачковським, про переяславську осінь.
Ще одна кімната – виставкова зала.
В інтер`єрі вітальні Ви зможете побачити диван, ломберний стіл, на якому – гральні карти й візитки; крісла, диван-канапе, позолочена шафа з кришталевим та порцеляновим посудом ХІХ століття. На стінах – ікони, картини. У цій вітальні влаштовувалися урочисті вечори, на які збиралася переяславська інтелігенція, Т. Шевченко читав свої поезії, під акомпанемент роялю співав пісні.
Славна історія землі Переяславської надихала Т. Шевченка на написання творів історичної тематики: «Тарасова ніч», «Іван Підкова», «Гайдамаки»… Перша зала розповідає про історичні події ХІV століття до початку національно-визвольної війни українського народу 1648-1657 років. Тут Ви побачите дворучний меч-пилу (палаш) ХV століття – зброю західноєвропейського походження захисного призначення. В експозиції представлені скарби срібних монет, російський лук-самостріл ХVІ століття – арбалет, козацька зброя, порохівниці.
1648-1657 роки – роки визвольної війни українського народу проти польської шляхти, котру очолив Б. Хмельницький. Тарас Шевченко змалював цю трагічно-героїчну сторінку нашої історії у творі «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?». В експозиції другої зали представлено унікальний портрет Б. Хмельницького роботи невідомого художника ХVІІ століття, картина художника Пєтухова «На заклик Богдана Хмельницького», козацька гармата ХVІІІ століття, позолочене сідло козацької старшини, мідний кований казан «одноух» та ін. Не менш цінні та цікаві експонати.
Третя зала присвячена життю та діяльності Б. Хмельницького. Вперше у творах Шевченка образ Хмельницького зустрічається в картині «Смерть Богдана Хмельницького», «Дари в Чигирині», «1949 р.». У поемі «Гайдамаки» ім`я гетьмана називається поруч із такими прославленими народними ватажками, як Остряниця, Наливайко, Богун. В уривку з драми «Микита Гайдай», де йдеться про боротьбу українського народу проти польської шляхти, Богдана Хмельницького називає благородним, «препрославленим козачим розумним батьком». У вітрині – бунчук та булава – ознаки гетьманської влади, відтиски печаток Війська Запорізького часів Богдана Хмельницького, особиста шабля Богдана Хмельницького, яку подарував йому польський король Ян Казимір.
Події від другої половини ХVІІ до ХІХ століття відображає четверта зала. Тарас Шевченко з болем пише в поемі «Іржавець» про муки України під час періоду Руїни, Північної війни. В експозиції – мундир солдата Преображенського полку, нагрудна кіраса, пояс, зброя. Під час навчання в Петербурзькій академії мистецтв Шевченко-художник працює в техніці акварельного живопису. В 1842 році він виконав 12 акварельних портретів російських полководців (портрети Петра І, Суворова та Кутузова) знаходяться в музейній експозиції) та 32 ілюстрації до книги М. Полевого «История князя Италийского, графа Суворова Рымникского, генералиссимуса российских войск», які дістали високу оцінку мистецтвознавців. До уваги відвідувачів також представлена обкладинка поеми «Гайдамаки», яка вийшла 1886 році в Санкт-Петербурзі.
Наступна зала – це доба українського романтизму, ранні твори Кобзаря («Тарасова ніч», «Гайдамаки», «Гамалія», «Назар Стодоля»). Тут бачимо Шевченкові малюнки: «Сотниківна», «Учень Академії» та деякі замальовки на рукописах, на яких він зафіксував однокурсників та вчителів з Петербурзької академії мистецтв. У залі – рукописний малюнок Шевченка «Гамалія» (переяславець, в помешканні якого збиралися молоді художники, поети, музиканти, актори), панорама періодичних видань та збірників 1830-40 років, видання «Гамалії» у Санкт-Петербурзі.
Інші зали присвячені творчості Шевченка на Переяславщині. Переяславці з гордістю розповідають про перебування на їхній землі великого кобзаря Тараса Шевченка.

Музей «Заповіту» Т. Г. Шевченка
08400, Україна, Київська обл., м. Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 8
Тел.: (04567) 5-41-03, (04567) 5-42-03

Продаж квитків:
екскурсійне бюро НІЕЗ «Переяслав»

м. Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди, 54, біля музею Сковороди
(центр міста)
Тел. (04467) 5-56-41

Графік роботи музею:
щоденно з 09.00 до 17.00.

Вартість вхідного квитка:
- для дорослого – 6 грн.;
- для дітей – 3 грн.

Можливе замовлення екскурсійного обслуговування по тел.: (04467) 5-42-03
Вартість:
- для дорослих – 30 грн./особа;
- для дітей – 15 грн./особа.