Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «ЗООЛОГИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ» Национального научно-природоведческого музея Национальной академии наук Украин

«ЗООЛОГИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ» Национального научно-природоведческого музея Национальной академии наук Украин

01030, Украина, г. Киев, ул. Б. Хмельницкого, 15
Тел.: (044) 235-62-66
info@museumkiev.org
www.museumkiev.org

ЗООЛОГІЧНИЙ МУЗЕЙ
Національного науково-природничого музею Національної академії наук України Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

 експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

експозиція Зоологічний музей

У самому центрі Києва, між Хрещатиком та Оперним театром, розмістилася красива біло-блакитна будівля. Один її кут виходить на вулицю Терещенківську, а інший – примикає до Володимірської. Ліворуч гранітних сходів, що ведуть до масивних дверей, надпис: «Національний науково-природничий музей».
Потрапивши до вестибулю відразу відчуваєш подих Надзвичайного: за спиною залишилася марнота великого міста з його нескінченним галасом та потоком машин, бензиновим гаром, бетоном будівель, неоновими вивісками, рекламними щитами... Це – там. А тут – затишно світиться великий акваріум з кольоровими рибами, що діловито снують поміж водоростей, а з однієї з колон, що обрамляють широкий вхід із карбованим по колу надписом «Геологічний музей», на людину, що увійшла, дивиться величезна голова мамонта. Повернувши праворуч та піднявшись на другий поверх безпосередньо біля сходів ще одна зустріч з Минулим: величезна, метрів з п'ятнадцять за діаметром хатина з кісток мамонта. Тут – «Палеонтологічний музей». Вище, на третьому поверсі, широкий вхід ще до одного Музею, про який і піде мова. Це Зоологічний музей.

Історія музею
Історія музею починається в далекому 1919 році, коли з ініціативи Комітету з вивчення фауни України при Академії наук і при особистій участі академіка Миколи Теофановича Кащенко створюється Зоологічний музей, що реєструється 1 травня 1919 року музейно-виставковою секцією Київського губернського відділу політпросвіти.
З перших днів існування музей розглядався як одне з головних сховищ зоологічних колекцій України і сюди були передані на збереження фонди багатьох суспільних і державних організацій того часу – Українського наукового товариства, Київського орнітологічного товариства, Київської губернської станції захисту рослин, Київського інституту народної освіти.
Період війни 1941-1944 років спричинив істотну втрату, тому що багато зборів зробилися непридатним через відсутність належного догляду, а інші – були вивезені німецько-фашистськими військами за межі країни. Пізніше, щоправда, деякі з них вдалось розшукати. Так, у Познані була знайдена і повернута колекція птахів і метеликів, у Кенигсберзі – ще одна частина колекції комах, у Хальсберзі – колекція жуків проф. В. Лєбєдєва. Післявоєнні роки життя музею пов'язані з відновленням його експозиційної частини і колекцій.
Зараз Зоологічний музей широко відомий не тільки в Україні, але й в усьому світі. Дослідники багатьох країн звертаються з проханнями про можливість вивчати його колекції.

Експозиція
Сучасні колекції Зоологічного музею зараз більш, ніж вагомі, орієнтована кількість екземплярів становить понад 1 млн. 200 тис. Вони використовуються для наукових робіт найрізноманітнішого роду – це дослідження в області еволюції, систематики, зоогеографії, походження та становлення фаун окремих регіонів, і як вже відзначалося, для вивчення різноманіття... Можна сміливо стверджувати, що фондові збори музею є унікальними не тільки в Україні, але й входять до переліку кращих в світі.
Зрозуміло, що зібрати ці сотні тисяч екземплярів було б неможливо навіть за десятиріччя. У фондових колекціях є чимало екземплярів тварин, які зберігаються тут більш 100(!) років.
Зоологічний музей є одною з найбільших у світі установ, у яких зберігаються подібні типові зразки. Вони були здобуті в різний час і в самих різних куточках нашої планети. Так, тут є типи ракоподібних з озера Байкал (зібрані більш 100 років тому професором Совинським В.), метеликів – з Далекого Сходу, Кавказу, Туви, риб – з Індійського океану, земноводних – з Туркменії і Таджикистану, плазунів – з багатьох куточків Середньої Азії і В'єтнаму, ссавців – із Криму і Карпат. Останні спеціальні дослідження колекцій музею дозволили виявити й опублікувати відомості про наявних 2 468 типових екземплярів 230 підвидів і видів. І це ще неповні дані, тому що частина колекцій вимагає подальшої обробки.

експозиція Зоологічний музей


Перший сектор
Перші декілька десятків вітрин, що розміщені по обидва боки широкого коридору, присвячені безхребетним. Звідси звичайно розпочинаються екскурсії, оскільки на початку експозиції розташовані вітрини, що знайомлять з тваринами, які отримали назву – найпростіші. Багатоклітинні розміщенні в наступних вітринах. Першими на Землі з цієї групи тварин були, мабуть, Губки. Багато з губок мають скелет, який, частіше за все, складається з кремнієвих та вапняних утворень, ну а ті, які виставлені у вітрині, дивують своєю формою – серед них є шароподібні, деревоподібні, у вигляді пучків склоподібних голок. Тут же можна побачити губку у вигляді келиха, яка вченими так і була названа – келих Нептуна. Що стосується Кишковопорожнинних, відвідувачі можуть побачити знайомих їм медуз. Напевно, майже усім відомо, що своєрідна краса багатьох із них далеко не безпечна, тому що вони мають отруйні стрекальні клітинки. В цій групі є тварини, наприклад виставлена у вітрині фізалія чи португальський кораблик, який своїми довгими, майже до 9 метрів звисаючими до низу щупальцями, небезпечний навіть для людини. Різні види червів, членистоногі, ракоподібні, павукоподібних та комахи займають всі інші вітрини цієї частини музею.
Другий сектор
Експозиція хордових тварин займає усю іншу частину коридору і дві зали. В коридорі експозиції хордових увагу відвідувачів в першу чергу привертають, за винятком «звичайних» експонатів й ті, що розміщені на протилежному боці, уздовж вікон. Це – чучело величезної риби-місяця (чемпіон із плодючості, відкладає більше 300 млн. ікринок), дивовижних риби-пилки та риби-молота, величезних білуги й осетра...
Далі експонуються земноводні. Тут можна побачити американську амбістому, довжиною майже 20 см та таких самих розмірів її личинку, яка зветься аксолотль, шпорцову жабу, цейлонського рибозомбія, гігантську саламандру та кубинського свистуна.
Далі представлені плазуни. Усього у світі їх нараховується біля 7700 видів. Демонструються зелені, слонові черепахи; крокодили нільський, гостропикий, кубинський, алігатор, міссисіпський та китайський; триока гаттерія родом з юрського періоду, хамелеони, ігуани, варани, отруйна ящірка мексиканського ядозуба. Далі вітрини зі зміями. Тут можна побачити і тонку змію, і найотрутнішу – королівську кобру, і молочну луизианську, мексиканську королівську змій та, звичайно, гадюку.
Третій сектор
Тут найбільша зала – птахів. Перше, що відрізняє його від попередньої частини музею, це те, що тут є цілий ряд чудово виконаних діорам, у яких представлені природні зони більшої частини Євразії, від її узбережжя на півночі і до азіатських пустель на півдні.
Численні вітрини з незвичайних випадків відхилень у забарвленні птахів. Навряд чи десь ще можна побачити ластівку білосніжного кольору, майже цілком білих горобця, пліску або ворону. Далі представляються – крихітних, колібрі, африканські страуси, ківі, пінгвіни, пелікани, баклани, олуші, фаетони, змієшийки, фрегати, каравайка, білосніжна копиця, фазанів, павичів, журавлів, дрохфа.... Серед хижих демонструються грифи, сипи, орли, соколи, птах-секретар і змієїд.
Четвертий сектор
Останню залу присвячено ссавцям . Знайомство з ними починається декількома найрідкіснішими експонатами. Першим з них варто назвати, мабуть, качкодзьоба. У цих звірів, як і у більшості інших, шкіра вкрита волосяним покривом, але разом з цим в них є дзьоб, дійсно схожий на качиний. А поруч ще один дивний представник цієї групи тварин – єхидна.
Далі можна побачити три види кенгуру, аргентинського броненосця, їжаків, кротів, землерийок, карликову білозубку, бурого і білого ведмедів, сніжного барса-ірбіса, гепарда, кота лісового й оксамитового, амурського тигра, рись, ламантина, тюленів. Демонструються кінь Пржевальського, безоаровий і винторогий козли, сніжний баран, жирафа... Закінчується експозиція декількома вітринами з мавпами.

Зоологічний музей ННПМ НАН України
01030, Україна, м. Київ,
вул. Б. Хмельницького, 15
(в 5-ти хвилинах від
станції метро «Театральна»)
Тел.: (044) 235-62-66
www.museumkiev.org

Графік роботи музею:
щоденно з 10.00 до 17.00. Каса працює до 16.00.
Вихідні – понеділок, вівторок.

Вартість вхідного квитка:
- для дорослих – 28 грн.;
- пільговий квиток  (для студентів, пенсіонерів,
інвалідів ІІ групи, курсантів) – 20 грн.;
- для дітей шкільного віку – 15 грн.;
- сімейний на 4 особи – 60 грн.

Інформація станом на 29.07.2012