Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ Г. С. СКОВОРОДЫ»

«МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ Г. С. СКОВОРОДЫ»

08400, Украина, Киевская обл., г. Переяслав-Хмельницкий, ул. Сковороды, 52
Тел.: (04567) 5-14-48

МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ Г. С. СКОВОРОДИ 

 музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

музей Г. С. Сковороди

Серед буйної зелені однієї з вулиць древнього міста Переяслава поряд з величним Вознесенським собором XVII ст. стоїть будинок колишнього колегіуму – пам’ятник архітектури XVIII століття. Тут у 1750-1751 роках читав лекції з піїтики великий український філософ-гуманіст, просвітитель і видатний поет Григорій Савович Сковорода. Народ свято зберігає пам'ять про нього. В 1972 році, коли відзначалось 250-річчя від дня народження Г. С. Сковороди, за рішенням уряду України в цьому приміщенні створено меморіальний музей, експозиція якого висвітлює літературну та педагогічну діяльність Сковороди на Переяславщині.

Історія переяславського колегіуму
2 жовтня 1738 року в Пере'яславі відкрився колегіум – один із не багатьох учбових закладів на Лівобережній Україні. Викладання було на рівні університету, викладачі підбиралися з Київської академії.
Приміщення колегіуму було збудоване в 1753 році на особисті заощадження переяславського єпископа Іоана Козловича, на той час багате і настільки міцне, що збереглося до наших днів.
В основному в колегіум приймали дітей духовенства, дворян і невелику кількість дітей ремісників та селян. Всього вчилося 110-130 учнів – по 17-28 чоловік в класі. Колегіум мав дві ступені освіти: середня та вища освіта з шестирічним терміном навчання. Виховання було дуже жорстоке. За мізерну провину сікли різками, влаштовували суботні розправи – перевіряли вивчений матеріал. За три помилки били. Велику увагу придавали релігійному вихованню: кожного ранку по дорозі до класів учні повинні були цілувати мощі святого мученика Макарія – покровителя колегіума. Спілкувалися учні між собою переважно на латині як в бурсі, так і за її межами, їжа бурсаків також була аскетична: м'яса, сніданків та вечерь не було, а на обід давали рідкий борщ або куліш з води та пшона.

Г. С. Сковорода
В 1753 році до колегіуму запросили Г. Сковороду викладати піїтику. В ці роки колегіум знаходився в новому кам'яному будинку з чотирма великими класами, вестибюлем, бібліотекою, підсобним приміщенням. Г. Сковорода розуміє неефективність старого методу викладання і задумує написати курс піїтики «Рассуждение о поэзии и руководство к искусству оной», яке стає педагогічним та філософським твором. Учні з задоволенням слухають лекції нового вчителя, який розбирав шедеври античних авторів, розказував «простою мовою» секрети віршів, розкривав красу рифмової строки. Сковорода на уроках дуже часто критично виступав проти біблейських догм, розповідав про роботи Спінози, Коперника, Ломоносова. Він відмовляється від фізичних покарань, розмовляє зі студентами, як рідний батько з дітьми, підтримує і розвиває природній хист своїх учнів. Така форма виховання критично сприймається його колегами і Переяславським єпископом. Крамольного вчителя скоро звільняють.
Деякий час Сковорода залишається в місті, пише видатний твір «Сон», де описує яскраві картинки життя різних верств населення. В вірші «Фабула» закликає молоде покоління шукати «істину і правду» в служінні народу.
Всього на Переяславщині Г. С. Сковорода написав 10 пісень-віршів.
Після Переяслава Григорій Савович 33 роки мандрує між селами України і продовжує свою творчу діяльність. В 1794 році Сковорода помирає.

Меморіальний музей Г. С. Сковороди
В будинку колишнього колегіуму 1753 р., пам`ятці архітектури Національного значення, знаходиться Меморіальний музей Г. С. Сковороди. Колегіум – одноповерхова споруда з чотирма класними кімнатами, вестибюлем, бібліотекою і келією, відтвореними в первісному вигляді. Старовинні меблі підтримують атмосферу колишніх часів, а воскова фігура Сковороди підкреслює присутність великого українського філософа і поета в цьому старовинному учбовому закладі.

Експозиція
музей Г. С. СковородиУ вестибюлі експонуються меблі ХVІП століття: крісла, стіл, годинник. В шафі – підручники XVII-XVIII ст.
В музеї відтворено оригінальний інтер 'єр класу поетики, в якому Сковорода читав лекції. Столи і лави, на одній стіні ікони, на іншій одяг спудеїв, кафедра і крісло вчителя, дошка. На столах книги. Враження таке, ніби учні тільки-но залишили клас.
З документальною точністю відтворено обстановку келії, в якій мешкав, працюючи в колегіумі, Сковорода. В цій келії Сковорода написав свій трактат «Рассуждения о поэзии и руководство к искусству оной».
Інші зали музейної експозиції розповідають про вшанування пам`яті філософа-просвітителя. З них широко представлені картини, графіка, літографія, народне мистецтво, які відображають все Шипове, властиве поету – філософу.
В одному з колишніх класів експонується унікальний портрет Г. С. Сковороди роботи невідомого художника XVIII ст. В експозиції представлені поміщицькі меблі XVIII ст., картина XVIII ст. «Ярмарка в Малоросії» художника Гагена. У вітринах розміщені музичні інструменти (ліра, бандура, цимбали, цитра, сопілка, скрипка), якими досконало володів поет.
В одній з кімнат відтворено інтер’єр бібліотеки колегіуму. Бібліотека часто слугувала Г. С. Сковороді за робочу кімнату. В експозиції бібліотеки старовинні шафи, в яких зберігаються книги, видані в XVI-XIX століттях. .Їх більше 10 тисяч томів.

Меморіальний музей Г. С. Сковороди
08400, Україна, Київська обл., м. Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди, 52
(біля центральної площі міста)
Тел.: (04567) 5-14-48

Графік роботи музею:
щоденно з 10.00 до 17.00.
понеділок - вівторок вихідний

Вартість вхідного квитка:
для дітей – 2 грн.;
для дорослих – 5 грн.

Можливе замовлення екскурсії по телефону (04467) 5-14-48
Вартість екскурсії:
для дітей – 10 грн./ з особи;
для дорослих – 20 грн./ з особи.

Продаж квитків здійснюється в самому музеї та також в екскурсійному бюро НІЕЗ «Переяслав»
м. Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди, 54