Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «АЛЕКСАНДРИЯ», государственный дендрологический парк НАН Украины

«АЛЕКСАНДРИЯ», государственный дендрологический парк НАН Украины

09113, Украина, Киевская обл., г. Белая Церковь
Тел.: (04463) 4-05-51, факс: (04463) 4-05-47
info@alexandriapark.kiev.ua

ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК «ОЛЕКСАНДРІЯ» НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ 

парк Александрия

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Дендропарк "Александрия"

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Парк «Александрия»

Історія парку
Парк «Александрия»Наприкінці XVIII століття польський король Август Станіслав Понятовський подарував місто Біла Церква великому коронному гетьману Польщі Ксаверію Браницькому. В 1781 році гетьман одружився на улюбленій камер-фрейліні імператриці Катерини II, племінниці Світлішого князя Григорія Потьомкіна, Олександрі Енгельгардт.
На своїх землях неподалік Білої Церкви, графиня вирішила створити романтичний парк за модою того часу.
Автором генерального плану забудови парку став відомий французький архітектор Мюффо. Пізніше в парку працювали архітектори та садівники Ботані, Станге, Бартецький, Вітт, Енс, які втілили в життя проект генплану та заклали основу паркових композицій, використовуючи існуючий лісостеповий ландшафт та природні діброві насадження. Одночасно зі створенням паркових насаджень почалося будівництво резиденції та інших архітектурних влаштувань.
В середині ХІХ століття «Олександрія» стала одним з найкрасивіших пейзажних парків України, в якому були втілені елементи романтизму та сентименталізму. З Північної Америки та Західної Європи в парк звозили різноманітні екзотичні рослини. Були побудовані каскади ставків, що наповнювалися чистою джерельною водою, водограї та водоспади. До речі, зі ставками пов’язано безліч легенд. Подейкують, що Браницькі наказали посадити навколо озер отрутні дерева, щоб вберегти ставки від вилову риби. До 1861 року були добудовані центральна та східна частини парку, але скасування кріпацтва, що унеможливило використання безкоштовної праці селян, зупинили подальший його розвиток.
Під час громадянської війни «Олександрія» понесла відчутні втрати – була знищена більша частина споруд. З парку вивезли багато скульптур, великої шкоди завдали насадженням. Ще один удар парк зазнав у часи Другої Світової війни – більшість дерев були пошкоджені, побудови постраждали ще більше.
В 1949 році парк «Олександрія» було передано у віддання Національної академії наук України, якій він підпорядковується в даний час. Загальною тематикою наукових досліджень є питання пов’язані з інтродукцією та акліматизацією рослин, збереженням та відновленням старовинних насаджень.

Парк «Олександрія»
Парк «Александрия»Загальна площа парку – понад 297 га, із яких 10,5 га займають 11 декоративних ставків. «Олександрія» – зразок ландшафтного парку з елементами романтизму та сентименталізму. Туристи, які вперше відвідують парк, вражають могутні дерева, що створюють чудові пейзажні композиції, художнє поєднання відкритих та закритих просторів і дальніх перспектив. Розташований на лівому березі річки Рось парк, ніби виростає з води, віддзеркалюючись на поверхні ставків, милується грою світла та тіні.
В парку поруч з літньою резиденцією графів Браницьких – «Аустерію» було розташовано комплекс павільйонів, залу для танців, допоміжні служби та зелені й водні оздоблення.
Решта території була призначена для художньої частини паркових облаштувань. До них належать Мала і Велика галявини з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада «Луна», «Китайський місток», «Руїни», «Арочний місток», «Острів Марії», «Острів Троянд», різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми. Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворили чудовий, незабутній парковий ансамбль, який є одним із найкращих не тільки в Україні, а й у Європі.
На відстані 500 м від «Аустерії» розташовано економічний двір (сучасна адміністрація парку) – правління економа, що керував парковим господарством. Тут містилися житла постійних працівників, майстерні, оранжерея та квіткове господарство, фруктовий сад, поруч – рибні ставки.
Поряд з палацовим комплексом із західного боку розташовано сад «Мур» (його обгороджено мурованою цегляною стіною для захисту теплолюбних плодових дерев від холодних вітрів); зі східного боку – «Клини», сад Катерини ІІ, сад Потьомкіна, Російський сад, городи.
Парк «Александрия»Західна частина парку – третина всієї паркової території, відмежована дорогою від економічного двору до Сквирського шляху, була відведена під мисливські угіддя (звіринець) і служила як лісопарк. Нині вона розширена ще на 96 га.
У східній частині парку знаходився сад, який мав назву «Дружній». На залізних декоративних воротах було викарбовано французькою мовою: «Прежде чем войдешь, посоветуйся со своим сердцем: умеешь ли ценить дружбу». В глибині саду булла побудована Ротонда у вигляді раковини, де стояв бюст князя Григорія Потьомкіна.
Парк прикрашали бронзові та мармурові скульптури, вази, завезені з-за кордону. З Північної Америки і Західної Європи доставляли рідкісні екзотичні рослини. Головним ініціатором створення колекції паркових рослин була графиня О.В. Браницька, яка за словами сина Київського коменданта Вігеля: «... сроднилась с природой, деревья сделались ее обществом и друзьями».
Знаменитими були чудова оранжерея та теплиця «Олександрії», де вирощували велике різноманіття видів та сортів кактусів, пальм, орхідей, інжир, лимони, італійський виноград, китайські рози, які досягали небувалих розмірів.
Парк, закладений наприкінці XVIII століття, особливо змінився завдяки зусиллям садівника Августа Енса, який пропрацював в «Олександрії» 54 роки і був удостоєний пам’ятного знака на честь 50-річної служби. За свою довгу службу Енс сформував живописні пейзажі, які й нині викликають захоплення: ялинова, липова і каштанова алеї, композиції Великої та Малої галявини.
З часом Білу Церкву та парк «Олександрія» успадкував онук графині Олександри Василівни, один з синів Владислава Григора – Владислав Михал, граф Браницький.
Останньою володаркою маєтків до 1917 року була дружина графа Владислава – Марія Євстафіївна з роду Сапєг. Нащадки Браницьких й понині живуть у Франції, Польщі та інших країнах світу.
Серед паркових споруд, багато визнаних пам’яток архітектури: головний вхід до парку, павільйон «Ротонда», «Руїни», колонада «Луна», китайській місток, скульптури Меркурія, Діани, Аполлона, джерело «Лев», Палієва гора.
До наших днів парк зберіг головні ландшафтні композиції і є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX століть.

Музей
Парк «Александрия»На території дендрологічного парку у 1962 році засновано музей, у якому зберігаються 16 прекрасних мармурових скульптур італійських митців: Три грації (Антоніо Канова), Хлопчик з собакою та Хлопчик з луком (Памполоні) та інші, які нагадують колишню розкіш палаців та парку.

Відомі гості парку
В середині ХІХ століття парк «Олександрія» набув неабиякої слави. Його відвідували відомі люди того часу: Г. Державін, О. Пушкін, Т. Шевченко. Неодноразово тут бували декабристи (члени Південного товариства): Бестужев-Рюмін, Муравйов-Апостол, Пестель та ін., відомі польські поети та художники: Я. Ліппоман, Я. Бровінський, який після відвідування парку видав відому поему «Олександрія».
Дуже цікавими є малюнки, створені художниками того часу: В. Ріхтером, Н. Орда, М. Бержінською, Ф. Брзозовським та ін. Найкращі малюнки були виконані Вілібальдом Ріхтером – так званий «Альбом Білоцерківський, документації місця та епохи», який знаходиться нині в Марії Рей з дому Потоцьких у замку Монтрезор у Франції. Альбом є великою книгою (24 ілюстрації), переплетеною в шкіряну оправу з позолотою і металевим обрамленням, де розміщено кольорові акварелі.
Парк часто відвідували члени царської родини, з якими Браницькі підтримували дуже тісні стосунки. В парку було окреме місце, так званий Царський сад, де зростали одна модрина та 7 американських лип, які були посаджені імператорами Олександром Павловичем та Миколою Павловичем, княгинею Олександрою Федорівною. Кожне дерево було обнесене чавунною огорожею, на якій під короною була мідна дощечка з написом: ким і коли посаджене дерево.

Колекція рослин
Колекційний фонд нараховує близько 2500 видів, форм та сортів рослин. Окремі з яких мають вік понад 200 років: сосни чорна та Веймутова, ялівець віргінський, тюльпанове дерево, модрини польська та європейська, дуб червоний, гледичія триколючкова, глід рожевий махровий та ін. Особливу цінність становить багатовікова діброва парку.

Додаткові послуги
На території парку працюють пункти громадського харчування, місця, де на згадку можна купити сувеніри. Крім того, можна придбати посадковий матеріал: шпилькові, листяні, виткі, трав'янисті, грунтопокривні, плодові та водні рослини.


Державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України
09113, Україна, Київська обл., м. Біла Церква
Тел.: (04463) 4-05-51, факс: (04463) 4-05-47
info@alexandriapark.kiev.ua
www.alexandriapark.kiev.ua

Графік роботи парку:
з 15 квітня по 15 вересня щоденно з 08.00 до 21.30, вівторок – вихідний у співробітників парку;
з 15 вересня по 15 квітня щоденно з 08.00 до 19.00, субота та неділя – вихідні у співробітників парку.
Обідня перерва в адміністрації парку – з 12.00 до 13.00.

Вартість вхідного квитка:
- для дорослого – 6 грн.;
- для школярів, студентів та пенсіонерів – 2 грн.

Можливе замовлення екскурсії по телефону – (04463) 4-05-51
Вартість екскурсійного обслуговування:
- для дорослого – 100 грн./ група до 10 чоловік, 300 грн./ група від 10 до 30 чоловік, при чисельності групи більше 30 осіб доплата за кожну особу – 10 грн.;
- для школярів – 150 грн./ група від 1 до 30 чоловік, при чисельності групи більше 30 осіб доплата за кожну особу – 5 грн.

Вартість в’їзду транспорту на територію парку:
- для автобусів – 20 грн.;
- для мікроавтобусів – 15 грн.;
- для автомобілів – 10 грн.