Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «ХУДОЖЕСТВЕННО-МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ АЛЕКСАНДРА ОСМЕРКИНА»

«ХУДОЖЕСТВЕННО-МЕМОРИАЛЬНЫЙ МУЗЕЙ АЛЕКСАНДРА ОСМЕРКИНА»

25006, г. Кировоград, ул. Ленина, 89
Тел.: (0522) 22-46-95

ХУДОЖНЬО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ОЛЕКСАНДРА ОСМЬОРКІНА 

музей Олександра Осмьоркіна

музей Олександра Осмьоркіна

Олександр Осмьоркін на руках у рідного дядька Якова Паученка

музей Олександра Осмьоркіна

 Олександр Осмьоркін

музей Олександра Осмьоркіна

музей Олександра Осмьоркіна

Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна в Кіровограді – один із найбільш незвичних музеїв в Україні. Будинок привертає увагу своїм червоним фасадом і арковидними прострільними вікнами, схожими на бійниці середньовічної фортеці. Так збіглося, що день народження музею відзначається напередодні ще однієї пам’ятної дати — дня народження автора проекту будинку теперішнього музею, єлисаветградського архітектора Якова Паученка, який приходиться митцю рідним дядьком.

Історія будинку
музей Олександра Осмьоркіна Яків Паученко, автор понад двадцяти історичних будівель у місті, 10 з яких визнано пам’ятками архітектури, народився 21 березня 1866 року. Випускник Училища живопису, скульптури і архітектури Московського Художнього Товариства. Отримавши малу срібну медаль за архітектурний проект, представлений на річний екзамен 1893 р., та звання некласного художника архітектури, повернувся до рідного міста. Володів іконописною, іконостасною та позолотною майстернею, успадкованою від батька, в якій писалися ікони для Успенського Собору м. Єлисаветграда та Вознесенського Собору м. Бобринця, а головне – займався архітектурною творчістю.
Якову Васильовичу Паученку судилося стати одним з тих зодчих, які створили неповторний модерновий архітектурний ансамбль історичного центру міста. За його проектами було збудовано лікарню Червоного Хреста Св. Анни (міська лікарня №2), лікувальні Гольденберга (міська лікарня №3), Вайсенберга (обласне управління охорони здоров'я), Мейтуса (Дитяча музична школа №1 ім. Нейгауза), Міжнародний кредитний банк ("Легбанк"), Гостинний двір (приміщення СБУ), театр "Ілюзія" (школа мистецтв) та числені приватні будинки.
Помер Яків Васильович Паученко 29 жовтня 1914 року і був похований на Петропавлівському кладовищі, якого зараз не існує, могила архітектора зникла під фундаментами новобудов. Але місто Паученка залишилося незмінним...
Можливо, будинок архітектора Я. Паученка так і залишився б усього лише однією з вигадливих споруд талановитого фантазера, якби не примха долі. Коли будинок ще споруджували, у старому флігелі, де жили сестра архітектора Олімпіада Василівна зі своїм чоловіком Олександром Павловичем Осмьоркіним, 8 грудня 1892 року народився хлопчик, якого назвали Олександром. Його батько, землемір поштово-телеграфної контори, був збирачем українських старожитностей і довіреною особою дядька, архітектора Якова Паученка. В оселі Паученків-Осмьоркіних панувала творча атмосфера: проводилися музичні вечори, ставилися аматорські спектаклі, в яких маленький Сашко брав активну участь та зростав творчо. О. О. Осмьоркін належить до тих відомих майстрів першої половини ХХ сторіччя, чиє життя в мистецтві було пройняте невтомним творчим пошуком своєї художньої індивідуальності. 

Музей Александра Осмеркина   музей Олександра Осмьоркіна

Олександр Осмьоркін
О. Осмьоркін зробив значний внесок у розвиток сучасного образотворчого мистецтва, виховав цілу плеяду відомих художників. Творча спадщина майстра – більше 700 творів живопису, графіки, театральних декорацій, що знаходяться в Третьяковській галереї, музеї образотворчих мистецтв ім.. О. С. Пушкіна (Москва), Російському музеї (С.-Петербург), Київському музеї російського мистецтва, у художній музеях України, Росії, Литви, Казахстану, Азербайджану та в приватних колекціях.

Художньо-меморіальний музей О. О. Осмьоркіна
Власне художньо-меморіальний музей О. О. Осмьоркіна відкритий у 1994 році. Активну участь у створенні музею брала вдова художника Надія Георгіївна Осмьоркіна. Як архітектор, вона власноруч розробила проект реконструкції будинку-музею, що передбачав відновлення первинного зовнішнього вигляду будинку і внутрішню перебудову з метою створення експозиційних залів. Н. Г. Осмьоркіна передала до музею живописні та графічні твори майстра, архів художника та його особисті речі, у тому числі предмети творчої праці – мольберт, палітру, етюдник, пензлі.

Експозиція
Раніше будинок складався з шести кімнат, інтер'єри яких відрізнялися ліпним і різьбленим декором, але в середині 1950-х рр. вони були повністю знищені. Сьогодні експозиція музею розміщена у трьох залах. Меморіальний зал пропонує відвідувачам познайомитися з життям і творчістю О. О. Осмьоркіна. У вітринах представлені фотознімки, документи, особисті речі, предмети з творчої майстерні, меморіальні речі з будинку Паученків-Осмьоркіних. Але особливу увагу привертають художні роботи майстра. Вони подають всі улюблені жанри, в яких працював художник – портрети, пейзажі, натюрморти. Найбільш яскраво подано в експозиції творчість художника 1930-х -40-х рр., а також прекрасні картини останніх років життя майстра. У двох виставочних залах експонуються твори російських художників – учнів О. О. Осмьоркіна. Це чудові натюрморти Є. А. Асамазян, М. П. Кончаловського, Р. М. Зелінської, І. І. Вітман, Г. В. Павловського, колоритні пейзажі О. О. Моісенєнка, В. Ф. Подковиріна, М. П. Тєтєріна, характерні портрети А. Ю. Нікіча, Я. М. Хаімова, О. О. Лещинської. Ці картини були передані музею в дар Російським Фондом культури.

Діяльність музею
Сьогодні працівники музею постійно організовують виставки сучасного мистецтва, дитячої творчості, проводять екскурсії, читають лекції, влаштовують концерти камерної музики та творчі зустрічі.

Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна
25006, м. Кіровоград, вул. Леніна, 89
Тел.: (0522) 22-46-95

Графік роботи музею:
щоденно з 10.00 до 16.00, вихідний – неділя.

Вартість вхідного квитка:
- для дорослого – 2 грн.;
- для дітей, студентів та пенсіонерів – 1 грн.

Екскурсійне обслуговування:
- для дорослого – 20 грн./група;
- для дітей, студентів та пенсіонерів – 15 грн./група.
Група від 15 до 20 осіб.