Новые тур. обьекты

«OLD SCHOOL VILLA»

Украина, Киевская обл., Бориспольский р-н, с. Гнедин, ул. Центральная, 43

«IMPULSE», beauty spa center

04210, Украина, г. Киев, Оболонская Набережная, 17

«SHAMBALA WELLNESS CLUB»

Україна, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Свободи, 67

Поиск по сайту
Главная О проекте, контакты Карта сайта
  /     /   «ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК ГОРОДА ДУБНО»

«ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК ГОРОДА ДУБНО»

35600, Украина, Ровенская обл., г. Дубно, ул. Замковая, 7А
Тел. (03656) 4-24-01, (03656) 4-39-86, (03656) 4-12-30
zapovidnyk@radio.rivne.com
www.dubno-museum.org.ua

 «ДЕРЖАВНИЙ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК МІСТА ДУБНО»замок  

собор

церковь

церковь

луцька брама

церковь

луцька брама

дворец князей

синагога

собор

Історія міста Дубно
Дубно – одне з найдавніших і найцікавіших міст України. Про його походження розповідає народний переказ, коли у глибоку давнину серед дубового лісу стояло село Дубенка. Від нього поселення і отримало назву – Дубен. У 1100 році про нього згадує Іпатіївський літопис. У 1896 році під час копання ровів для фундаменту будинку в передмісті Сурмичі було виявлено поховання комарівської культури з двома посудинами, що були передані у музей Дзєдушицьких у Львові.
У 1943 році у східній частині міста на болоті у цьому передмісті розвідкою М. І. Островського виявлено поселення черняхівської культури. На правому березі Ікви у передмісті Сурмичі у 1942 році було розрито грунтовий могильник стжижовської культури. Знайдені прикраси зберігаються у краезнавчому музеї. Археологічні розвідки засвідчують, що на околицях міста відкрито два поселення доби ранньої та пізньої бронзи, ранньослов’янське поселення черняхівської культури та давньоруське городище.
У 1995 році під керівництвом доктора історичних наук І. К. Свешнікова було розпочате археологічне вивчення території Дубенського замку. Розкопки засвідчили, що на замковому узвишші княже Дубно існувало вже з кінця Х – початку ХІ століть. Було знайдено залишки хати з розваленою кам’яною піччю, фрагментами горщика, металевого браслета того часу, кахлі, фаянсові вироби, оздоблені рідкісним стилізованим зображенням ягід малини, різне хатнє начиння та ремісничі знаряддя праці, вироби з металу – підківки до чобіт, замок, ключі, ножі. Розкопки криптів бернардинського костелу виявили людські кістки, рештки домовин, одягу, взуття, медальонів та інші речі.
Розкопками 2005 року, під керівництвом кандидата історичних наук, археолога Богдана Прищепи, підтверджена перша письмова згадка про Дубно 1100 року. Знайдені залишки давньоруських джерел ІІ пол. Х – ХІ ст. засвідчили заселеність історичного центру міста Дубна у час князювання Ярослава Мудрого.
Іпатіївський літопис згадує про Дубно і в 1149 році, коли виникла міжусобна боротьба за великокняжий престол між Ізяславом Мстиславовичем і його дядьком Юрієм Володимировичем. Двоє старших Юрієвих синів, Ростислав і Андрій, йшли попереду з половцями і зупинилися ночувати біля Муравиці, раптом вночі половці злякалися і побігли назад. Дочекавшись ранку, Андрій відступив до Дубна, де його чекали брат з військом і половці.

Державний історико-культурний заповідник міста Дубно
Державний історико-культурний заповідник м. Дубна створений постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.1993 р.
Із перших днів створення Заповідник очолює Петро Смолін. За високу професійну майстерність, внесок у збереження і популяризацію історико-культурної спадщини України директора Заповідника у 2003 році було нагороджено Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України, у 2004 році за значну роботу по збереженню, відновленню, пропагуванню, дослідженню славної минувшини міста Дубна відзначено Подякою прем’єр-міністра України, а в 2005 році за особливі заслуги перед українським народом було нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України.
Колектив наукових співробітників нараховує більше десяти кваліфікованих фахівців. У Заповіднику працює відділ охорони пам’яток історії, культури й архітектури, відділ історії, відділ фондів, відділ науково-освітньої роботи та реставраційні майстерні. Старанням наукових працівників відкриваються нові тематичні виставки та експозиції, проводяться наукові конференції, поповнюються фонди, видаються нові краєзнавчі видання. Так, починаючи з 2000 року було організовано і проведено 6 Міжнародних науково-теоретичних конференцій. У липні 2008 року планується проведення ще однієї науково-теоретичної конференції – «Історико-культурна спадщина Дубна: правові, історичні, мистецькі та музейні аспекти», яка присвячена 15-річчю створення Заповідника.
Стародавню твердиню дубенської землі постійно відвідують вітчизняні та іноземні туристи, залишаючи в своїй пам’яті незабутні враження.

До складу заповідника входять пам’ятки історії, культури й архітектури:
- Дубенський замок XV-XVIII ст. Палац князів Острозьких, палац князів Любомирських, надбрамний корпус;
- Луцька брама XVI ст.;
- Синагога XVI ст.;
- Спасо-Преображенська церква XVII ст.;
- Свято-Юріївська церква XVII ст.;
- монастир кармеліток XVII ст.;
- костел бернардинів і його келії XVII ст.;
- костел Яна Непомука ХХ ст.;
- Свято-Іллінський собор поч. ХХ ст.;
- світські будівлі XVIII-XIX ст. у центральній частині міста;
- краєзнавчий музей.

Експозиція
У залах надбрамного корпусу замку князів Острозьких XV ст. функціонують постійнодіючі та тимчасові виставки, переважна більшість яких побудована на основі фондової колекції Заповідника.
Постійнодіюча виставка “Скарби наші духовні” представлена зразками волинської школи іконопису – іконами XVI-XIX ст., найбільш цінна з яких – “Пророк Ілля з житієм” XVI ст.
Зразками місцевого художнього ливарництва XVI – XIX ст. є дзвони, оздоблені рослинним орнаментом і ликами святих. Окремі з них мають клеймо майстра, а дзвін 1572 року, привезений зі Спасівської церкви, має напис кирилицею про місце виготовлення – Дубно.
Окрасою експозиції є масивний латунний п'ятисвічник 1575 року, вилитий гданським майстром Лукою Фріделянтом у замковій людвисарні на замовлення князя Костянтина Острозького. Сам свічник стоїть на трьох фігурах левів, а рамена підпирають гілки в готичному стилі.
Значну історичну цінність становлять царські врата XVII ст. з вирізьбленими виноградними гронами і лозою та зображеннями “Благовіщення” і чотирьох євангелістів.
Певну частину експозиції займає дерев’яна скульптура XVII-XVIII ст., виконана народними майстрами для католицького костелу бернардинів, з-поміж якої слід виділити рідкісну скульптуру “Вагітна Богородиця” (ІІ пол. XVIII ст.) та янголятко роботи школи Пінзеля.
У Тронному залі надбрамного корпусу розміщено галерею портретів князів-власників Дубна – Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків, оригіналами яким служили прижиттєві портрети князів, які нині зняходяться в музеях і картинних галереях Львова, Олесько, Варшави, Кракова, Мінська, Острога. Своєрідного колориту картинам надають оправи, майстерно вирізьблені працівниками реставраційних майстерень Заповідника. Зразками для виготовлення оправ служили оригінали XVI – XVIII ст.
Окремі виставки відображають історію національних меншин, які населяли Дубно в XVI-ХХ ст. – чехів, поляків, євреїв. Життя і побут чехів і поляків висвітлюють фотовиставки. Найстаріші фотографії датуються ІІ пол. ХІХ ст. і репрезентують перші чеські поселення на Дубенщині, вирощування хмелю, пивоваріння, роботу ковбасень і пекарень; заняття спортом і відзначення національних свят. Дубенським євреям відкрито цілу музейну кімнату, оскільки у фондах Заповідника зберігається значна колекція срібних виробів, які стосуються єврейських обрядів і побуту.
Окреме місце відведено “Книзі пам’яті”, у яку кожен відвідувач може записати імена своїх рідних, загиблих у Дубні під час окупації 1941-1944 рр.

Основні екскурсії:
- оглядова по Дубенському Замку кн. Острозьких XV ст.;
- історія міста Дубна;
- «Скарби наші духовні»
(виставка старовинних дзвонів, ікон, скульптура);
- «Духовні наші джерела» (архітектурні пам’ятки м. Дубна);
- «Слідами героїв повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»;
- галерея портретів князів-власників Дубна;
- виставка єврейської культури;
- виставка «Чехи на Дубенщині».

Державний історико-культурний заповідник м. Дубно
35600, Україна, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Замкова, 7А
Тел. (03656) 4-24-01, (03656) 4-39-86, (03656) 4-12-30
zapovidnyk@radio.rivne.com
www.dubno-museum.org.ua

Графік роботи Замку:
щоденно з 08.00 до 19.00 – у літній період (квітень-жовтень), з 08.00 до 17.00 – у зимовий період (листопад-березень).

Вартість вхідного квитка до Замку:
для дорослих – 5 грн.;
для дітей – 3 грн.

Екскурсійне обслуговування:
для дорослих – 50 грн./група;
для студентів, школярів – 30 грн./група.