





|
Спасо-Преображенський чоловічий монастир Музей „Слово о полку Ігоревім” входить у склад однойменного заповідника, основу комплексу пам’яток якого складає Спасо-Преображенський чоловічий монастир заснований в ХІ ст. З архітектурних споруд того часу зберігся фундамент мурованого Спаського собору та залишки стін Княжого терему (кін. ХІІ – поч. ХІІІ ст.). Історія монастиря періоду ХІV-ХVI ст. мало досліджена, але 1552 роком датується жалувана грамота Івана Грозного, яка підтверджує факт існування монастиря як великого, міцного господарства. Відновлення обителі починається з 1657 р., коли чернігівський архієпископ Лазар Баранович обирає Спасо-Преображенський монастир своєю резиденцією. Широкими темпами йде реконструкція Спаського собору та покоїв настоятеля, будуються Петропавловська церква з палатним корпусом келій, зводиться мурована огорожа з кутовими вежами та надбрамною дзвіницею. В 1657-1667 рр. будується греко-слов’яно-латинська школа. Архітектурний ансамбль набуває барокових рис. В 1785 р. Новгород-Сіверський становиться центром єпархії. На території монастиря розташовується резиденція Архієрея. В зв'язку з цим відбуваються значні перебудови. На кошти виділені Катериною ІІ по проекту арх. Дж. Кваренгі будується величний Спасо-Преображенський собор. В роки Великої Вітчизняної війни на території монастиря гітлерівці створили табір для військовополонених та цивільних осіб, в якому за два роки існування загинуло близько 20 тис. в'язнів. За свою довгу історію монастир кілька разів змінював свій архітектурний вигляд, а остаточного набув протягом ХVІ-ХІХ ст.
Музейно-заповідний комплекс
На правах відділу до складу музею-заповідника увійшов і краєзнавчий музей. Він знайомить відвідувачів з історією міста, природою Сіверського краю, народними звичаями та культурою. Окрім комплексу Спасо-Преображенського монастиря музею-заповіднику передані такі архітектурні пам’яткі міста: - Тріумфальна арка (ХVІІІ ст.). Споруджена з нагоди проїзду через місто Катерини ІІ. По боках – подвійні колони, між ними вміщено герби десяти повітів Новгород-Сіверського намісництва; - Торгові ряди (кін. ХVІІІ ст.). Складаються з двох одноповерхових прямокутних будівель довжиною 100м; - Миколаївська церква діюча з 1760 р. Зразок дерев’яної монументальної архітектури північного Лівобережжя України; - Успенський собор (ХVІІ-ХVІІІ ст.). Побудований у формах українського бароко; - Замкова гора. Останець правого високого берега Десни з крутими схилами. Тут містився дитинець, резиденція новгород-сіверських князів в ХІ-ХІІІ ст.
Діяльність Свою діяльність науковий колектив спрямовує на вивчення та популяризацію „Слова”, комплектацію музейних колекцій, забезпеченню умов для їх використання в експозиційній та науковій роботі. З цією метою проводиться науково-дослідницька, експозиційна, культурно-просвітницька та фондова роботи. Фонди музею налічують понад 40 тисяч одиниць зберігання. Музей бере участь у наукових конференціях, читаннях, виступах та публікаціях у засобах масової інформації. Щорічно 18 травня у День музеїв проводиться день відкритих дверей, також у травні (дата призначається напередодні) проводяться традиційні наукові читання на пошану пам'яті проф. О. П. Оглобліна. Періодично в одному із залів музею експонуються картини, вишивка, кераміка сучасних майстрів; демонструє роботи своїх учасників клуб декоративно-ужиткового мистецтва "Княжа скарбниця", художники та майстри району (дата проведення уточнюється напередодні).
16000, Україна, Чернігівська обл., м. Новгород-Сіверський, вул. Пушкіна, 1 тел.: (04658) 2-11-49, (04658) 2-15-40, факс: (04658) 2-17-10 slovo@cg.ukrtel.net www.ns-slovo.org.ua
Екскурсії Музей-заповідник працює без вихідних; екскурсійне обслуговування проводиться українською та російською мовами. Замовити екскурсію можна телефоном (04658) 2-15-40 або безпосередньо на місці:
Вартість екскурсії: Екскурсія територією монастиря – огляд пам'яток монастирського комплексу Спасо-Преображенського монастиря, з відвідуванням Північної вежі та підземного ходу: - для дорослих – 5 грн. з людини; - для студентів, школярів – 3 грн. з людини. Екскурсія експозицією – знайомство з пам'яткою давньоруської літератури "Слово о полку Ігоревім": - для дорослих – 3 грн. з людини; - для студентів, школярів – 2 грн. з людини. Екскурсія краєзнавчим відділом; - для дорослих – 5 грн. з людини; - для студентів, школярів – 3 грн. з людини. Екскурсія містом – огляд пам'яток культури та архітектури (Замкова гора ІХ ст., Міколаївська церква, Водонапірна вежа, Торгові ряди кін. ХVІІІ ст., Успенська церква, Історичний центр міста, Тріумфальна арка ХVІІІ ст.): - для дорослих – 6 грн. з людини; - для студентів, школярів – 4 грн. з людини.
Вартість вхідних квитків: Відвідування експозиції: - для дорослого – 5 грн.; - для студентів, школярів – 3 грн. Відвідування підземного ходу: - для дорослих – 1 грн.; - для студентів, школярів – 50 коп. Відвідування експозицій "Флора та фауна Сіверського краю", "Археологія краю", "Новгород-Сіверщина ХІІ ст. поч.ХІХ ст.", "Новгород-Сіверщина до 40-х років ХХ ст.", "ВВ війна та післявоєнна відбудова": - для дорослих – 2 грн.; - для студентів, школярів – 1 грн. |